Teória 5 elementov (prvkov)
5 elementov predstavuje päť základných kvalít energie čchi, ktoré môžeme využiť na zlepšenie a kontrolu rovnováhy v priestore
v závislosti na našich potrebách.


5 elementov (prvkov):
Oheň - Fire
Zem - Earth
Kov - Metal
Voda - Water
Drevo - WoodVšetko okolo nás je vytvorené z týchto piatich elementov a vzájomné vzťahy, ktoré sú medzi týmito elementami robia energiu buď priaznivou alebo nepriaznivou. Každý element môže zmeniť našu energiu alebo energiu nášho priestoru.


Tvoriaci cyklus
Každý z elementov je vyživovaný, podporovaný a teda „tvorený“ jedným z ďalších elementov. Elementy sú v harmónii a výsledkom je úspech, prosperita, hojnosť, šťastie, zdravie a harmonické vzťahy. Tvorivý cyklus sa používa tam, kde je potrebné zvýšiť efekt nejakého elementu v priestore.Oheň tvorí zem
Zem tvorí kov
Kov tvorí vodu
Voda tvorí drevo
Drevo tvorí oheňDeštrukčný cyklus
Živly sa navzájom môžu aj ničiť. Ak vzniká konflikt medzi elementami, výsledkom môžu byť nehody, choroby, strata práce alebo príležitostí, finančné problémy alebo narušenie vzťahov. V takomto prípade platí nasledovné.Oheň ničí kov
Kov ničí drevo
Drevo ničí zem
Zem ničí vodu
Voda ničí oheň
Ovládací cyklus
Tak ako každý element vytvára iný v tvoriacom cykle, jeho vlastná energia je redukovaná výkonom. Ovládací cyklus je vlastne opakom tvoriaceho cyklu a využíva sa na oslabenie negatívnych energií a vplyvov v priestore.Oheň ovláda drevo
Drevo ovláda vodu
Voda ovláda kov
Kov ovláda zem
Zem ovláda oheň
Ovládací cyklus sa používa tam, kde je potrebné miernou cestou priviesť situáciu opäť do rovnováhy. Treba mať na zreteli, že keď jeden element vytvára druhý, jeho vlastná energia je znižovaná výkonom, ktorý potrebuje na vytvorenie toho druhého elementu.
Napríklad: účinok silnej energie vody v kúpeľni môžeme znižovať pridaním energie dreva do priestoru (napr. zelené uteráky, drevený nábytok). Toto „dá“ vode prácu vyživovať drevo, redukuje to jej silu a opäť to prinavráti rovnováhu do priestoru.

Ako to funguje v praxi? 
Ak si chceme zlepšiť reputáciu, mali by sme doplniť energiu ohňa pomocou lámp, sviečok, predmetov červenej farby alebo predmetov
v tvare trojuholníka.

Na zlepšenie kariéry je vhodné posilniť energiu vody. Ak nemôžeme použiť fontánu alebo akvárium, môžeme to dosiahnuť obrazom mora, jazera alebo rieky alebo umiestnime oblé, zvlnené doplnky, prípadne doplnky čiernej alebo modrej farby.
Energiu jednotlivých elementov (kovu, vody, dreva, ohňa a zeme) vieme doplniť do priestoru prostredníctvom farieb, tvarov a materiálov, z ktorých sú predmety, ktoré použijeme na posilnenie energie jednotlivých živlov vyrobené. Pri niektorých je na prvý pohľad jasné nositeľmi energie akého živlu sú, napr.

Mosadzné hodiny	=	kov
Akvárium		    =	voda
Rastliny a kvety	=	drevo
Elektrické svetlá	=	oheň
Keramická váza 	=	zem
 
Mnohé veci, s ktorými sa stretávame sú kombináciou kvalít a je potrebný náš vlastný úsudok na určenie toho aký vplyv budú mať na priestor. 

Každý element je spojený so špecifickými farbami a tvarmi:

Kov	    =	biela, zlatá, strieborná, sivá, okrúhle a oválne tvary, klenby
Voda	=	čierna a tmavé modré, vlny, krivky, oblúky, nepravidelné, nesúmerné tvary
Drevo	=	zelená a svetlá modrá, tyrkysová, vysoké úzke tvary
Oheň	=	červená, fialová, purpurová, jasná oranžová, tvar plameňa, ohňa, tvar trojuholníka iné ostré uhly
Zem	    =	hnedá, zemitá žltá, tmavá a zemitá oranžová, nízke, ploché, pravouhlé tvary (štvorec, obdĺžnik)

Kov nám pomáha koncentrovať sa, tvoriť a dokončovať začaté veci, jeho zameranie sa do hĺbky umožňuje mať „čistú“ hlavu a vedieť si rady s detailmi. Voda pomáha, keď sú nejaké procesy chvíľu „zaspaté“, jej energia prispieva k zvýšeniu komunikácie, je tiež spojená s cash-flow a príležitosťami. Energia dreva je spojená s novými začiatkami, pomôže nám spraviť hladký progres v projektoch. Oheň vytvára teplo a rozhýbe priestor, táto energia je vhodná tam, kde chceme zvýšiť vášeň a intenzitu v akejkoľvek oblasti vášho života. Energia zeme je dobrá, keď sú veci chaotické a potrebujú väčšiu stabilitu, napr. ak sa pasujeme so záväzkami.


Vplyvy na život
Existujú tri sily, ktoré ovplyvňujú náš život: Nebeské šťastie, Zemské šťastie a Ľudské šťastie.

Nebeské šťastie nám bolo dané do vienka pri narodení a je to to, čo mnohí nazývajú osud. Na tento druh šťastia nemáme vplyv, lebo nám bolo dané a je nemenné. Predstavuje 1/3 celkového šťastia.

Ľudské šťastie je to, čo formuje naše životy a túto časť máme plne pod kontrolou. Je to náš charakter a naše činy a skutky. Veľký vplyv na ľudské šťastie má aj pozitívne myslenie a rozhodnutia, ktoré urobíme v živote. Toto predstavuje 1/3 celkového šťastia.

Pozemské šťastie je podstatou Feng Šuej. Je to vplyv všadeprítomnej energie na naše prostredie. Jedná sa o vplyv vonkajšieho ale aj vnútorného prostredia v našom domove alebo práci. Aplikáciou princípov učenia Feng Šuej možeme posilniť tento druh šťastia, ktoré predstavuje 1/3 celkového šťastia.

Feng Šuej prináša harmóniu, pokoj a zdravé bývanie do každodenného života. Aplikáciou jednoduchých tradičných Feng Šuej techník ponúkame ľuďom možnosť zlepšiť si zdravie, financie a vzťahy v rodine i v práci. Symboly a obrazy FENG ŠUEJ
Symboly a obrazy vo FENG ŠUEJ pomáhajú harmonizovať prvky vášho domova a zlepšujú kvalitu vášho života. Sú dôležitými nástrojmi vo Feng Šuej, ktoré pozitívne programujú priestor a zabezpečujú harmóniu a naplnenie toho, po čom túžime. V neposlednej rade plnia aj dekoračnú a estetickú funkciu. 

Umiestnením vhodného symbolu alebo obrazu môžete doplniť potrebný element, farbu, alebo čokoľvek, čo daný obaz symbolizuje. Tým, že následujeme jednotlivé oblasti Pakua alebo jednotlivé sektory podľa svetových smerov, dostávame tieto oblasti do harmónie. Tým, že umiestnime určitý obraz na správne miesto možeme podporiť a posilniť určité oblasti života. 

Čo je pri obrazoch najdôležitejšie je motív obrazu samotný a čo daný obraz predstavuje. Mali by ste vždy vedieť, čo obraz, ktorý máte na stene predstavuje, na čo sa používa a aké energie prináša do vášho života. Obrazy nám pomáhajú vytvoriť žiadanú harmóniu vo vašom domácom alebo pracovnom priestore.


				Čo je Feng Šuej
Feng Šuej je staroveké čínske učenie a prax o usporiadaní prostredia, v ktorom žijeme a pracujeme tak, aby sme s ním boli v harmónii. Je to učenie o pochopenií pohybu energie v priestore. Feng Šuej je o dosiahnutí harmónie tým, že žijeme v súlade s energiami okolo nás a v súlade s prírodou. Tým, že žijeme v harmónii môžeme dosiahnuť lepší a kvalitnejší život. Feng Šuej vzniklo z pozorovaníia prírody a prírodných zákonitostí, z čoho odvodili spôsoby chovania energie okolo nás a jej účinky. Feng Šuej je vlastne umenie žiť, je to kompletný systém, ktorý nám môže pomôcť skvalitniť náš život vo viacerých oblastiach (vzťahy, financie, zdravie, kariéra...).

Feng Šuej v preklade znamená “vietor a voda” a sú to dve základné, tvorivé sily prírody a tiež základné formy životnej energie. Feng Šuej skúma životnú energiu, pohyby energie v priestore a ako návrh budov a interiérov ovplyvňuje náš spôsob života. Používa pozitívnu energiu na zlepšenie šťastia a úspechu v živote.


Energia ČCHI
ČCHI je kozmický dych vesmíru a v doslovnom preklade čchi znamená „energia“. Čchi je neviditeľný tok energie, ktorý cirkuluje zemou i nebom a prináša životodarnú silu. Je základnou zložkou Feng Šuej. Čchi pôsobí najlepšie, ak môže plynúť tak ako v prírode, v jemných krivkách. Ak plynie pozdĺž priamych línií a ostrých hrán, pohybuje sa príliš rýchlo a môže spôsobovať rozličné problémy ba dokonca aj blokáciu energie. 

Je to staroveký koncept, ktorý nás účí, že energia okolo nás neustále plynie. Táto energia spája ľudí a ich prostredie. Je prítomná všade a vo všetkom, čo nás obklopuje, je okolo Zeme, v atmosfére a tiež v nás a v našom tele. Energia je v neustálom pohybe, v dôsledku čoho sa neustále meníme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Táto zmena je podstatná pre naše duševné, fyzické a duchovné zdravie. Ak nie je zmena a pohyb tak nastáva stagnácia. Ak narazí energia v priestore na prekážku vo svojom pohybe tak sa to prejaví na našom živote. Kvalita nášho života sa môže znížiť alebo zvýšiť v závislosti od spôsobu ako energia prúdi v našom priestore. 

Podľa Feng Šuej by energia mala vždy voľne plynúť priestorom, aby sme mohli byť v rovnováhe s prostredím, ktoré nás oblkopuje. Ak je táto energia pozitívna prináša do nášho života prosperitu a úspech. Jedná sa o prirodzenú výmenu energie medzi všetkým na Zemi. 

Ak sa niekto necíti dobre, je unavený, bez energie, smutný alebo ak je často chorý mal by venovať pozornosť prúdeniu energie v priestore. Prekážky, ktoré stoja energii v ceste môžu v závislosti od toho ako sú umiestnené, spôsobiť blokáciu prirodzenej cirkulácie energie v priestore. Je dôležité zistiť, čo prekáža energii v prúdení a odstrániť túto prekážku, aby sme mohli znovu navodiť stav harmónie a odstrániť prekážky v živote. Ak je energia zablokovaná v priestore, alebo je priveľa predmetov v priestore, aj životná energia obyvateľov sa zablokuje a to prináša nerovnováhu, choroby, neúspechy v živote, problémy vo vzťahoch alebo v práci. Vo Feng Šuej môžeme nájsť prepojenie medzi kvalitov života človeka a prostredím, v ktorom žije alebo pracuje. Feng Šuej pomáha ľuďom prekonávať a odstrániť tieto problémy prúdenia energie v priestore. 

Keď je energia čchi v rovnováhe a plynulo prúdi priestorom nazýva sa Šeng čchi a prináša šťastie, úspech a nové príležitosti do života. Ak je energia čchi v nerovnováhe alebo je zablokovaná alebo príliš rýchla nazýva sa Ša čchi a prináša problémy v mnohých oblastiach života a choroby. 

Prúdenie čchi môžeme:
- aktivovať – pomocou kryštálov, špirály, rôznych pohyblivých predmetov, vodnej fontány..
- stabilizovať – pomocou ťažkého nábytku, veľkých nádob s kvetmi, kameňov, sôch
- nasmerovať – pomocou zrkadiel, kryštálov a zvonkohier
- spomaliť – pomocou rastlín, zrkadiel, zvonkohier a kryštálov, paravánov a nábytku Teória Yin a Yang
Jin a Jang sú dve protikladné ale vzájomne sa doplňujúce sily vesmíru, ktoré sú súčasťou všetkého, čo nás obklopuje aj súčasťou nás samotných. Predstavujú dva póly, ktoré vytvárajú dynamické impulzy života. Na zachovanie rovnováhy musí byť harmónia medzi týmito dvoma silami. Vzájomné pôsobenie jin a jang vytvára zmeny, ktoré udržiavajú svet v pohybe. Tieto protikladné sily nestoja proti sebe ako dobré a zlé, ale navzájom sa dopĺňajú. Nikdy nemôžeme pochopiť jednu bez existencie tej druhej napr. nemôžeme pochopiť svetlo bez tmy, radosť bez smútku atď. V zmysle celistvosti sú obe sily dôležité, ale ani jedena z nich nie je dôležitejšia ako druhá. Podľa Feng Šuej potrebujeme dosiahnuť v priestore rovnováhu jinu a yangu. 

Jin predstavuje ženský prvok, je to noc, mesiac, pasívna energia, zem, chlad, tma, matka.
Yang predstavuje mužský prvok, je to deň, slnko, aktívna energia, nebo, teplo, svetlo, otec.
V symbole jin / jang biela bodka v čiernom poli a čierna bodka v bielom poli pripomínajú, že každá kvalita obsahuje niečo aj zo svojho protikladu.