Martin VRABKO, QEP
Qualified European Photographer, Portrét, Reklmaná fotografia.
Predseda Asociácie Profesionálnych  fotografov Slovanskej Republiky
Príbeh fotografie: 
Jeden z najinšpirujúcejších pribehov, ktorý ma kedy oslovil je príbeh svetla. Keď som si uvedomil, čo vlastne slovo fotografia znamená... V preklade je to doslova svetlokresba... A tak som si začal všímať svetlo. Všade. Ráno, večer, doma, vonku... vždy ked som videl krásnu svetelnú scenériu naranžovanú prírodou, snažil som sa ju zanalizovať a zapamätať... Ing. Andrea Sobotová
Poradenstvo a harmonizácia priestorov podľa Feng Šuej 
Členka Slovenskej Asociácie Feng Šuej

Vždy som verila, že existujú veci medzi nebom a zemou, ktoré síce nie sú viditeľné ľudským okom, ale napriek tomu tu sú a ovplyvňujú náš život.  Zaujímam sa o tieto neviditeľné energie, o vedy ako Astrológia a Numerológia a všetko, čo vysvetluje existenciu neviditeľných energii.  Keď sa mi dostala do rúky moja prvá knižka o Feng Šuej tak ma toto učenie veľmi oslovilo. Veď kto by už v tomto dnešnom uponáhlanom svete netúžil po harmónii a rovnováhe. Na mojej ceste za spoznaním tejto energie, ktorá dokáže do našeho života vniesť harmóniu som bola inšpirovaná mnohými knižkami, najmä knižkou od svetoznámej učiteľky Feng Šuej a spisovateľky Lillian Too, ktorá odhaľuje tajomstvá učenia Feng Šuej veľmi krásnou a zrozumiteľnou formou.  Pochopila som, že energia existuje všade okolo nás aj v nás. Pochopila som, že všetko so všetkým súvisí a všetko je vzájomne prepojené a preto má aj prostredie, v ktorom žijeme a pracujeme na nás nesmierny vplyv. Pocit izolovanosti je len ilúziou našej mysle. V kine som našiel veľmi veľa svetelných inšpirácii, aj keď neskôr a to hlavne pri práci s ľuďmi som zistil že svietenie vo filme a na fotografií má iné základy... Kedže som na začiatku svojej cesty nemal možnosť pracovať s kvalitnou osvetlovacou technikou vymýšľal som si vlastné pomôcky na modelovanie svetla... Prišiel som na rôzne veci a niektoré vo svojej praxi používam dodnes.... Táto skutočnosť však zmenila môj pohľad na svet a veci čo sa tu dejú... Veľa krát som mal možnosť vnímať veci, ktoré by som si za bežných okolností ani neuvedomil... Otec, ktorý húpe svoju dcéru v parku, človek na invalidnom vozíku, ktorý sa v prudkom daždi prediera pomedzi autá na križovatke a vy to sledujeťe všetko cez okno plné dažďových kvapiek, ktoré ale v tej chvíly skôr pripomínajú slzy... do dnes mi je ľúto, že fotoaprát ostal v ateliéry... A keď si tieto vnímania sveta a deja ešte doplníte hudbou, odrazu sa Vám otvorí iný svet... sivá z neho zmizne ... z farebného priestoru CMYK sa zrazu stáva RGB...

Vraví sa, že fotografia je zachytený moment v čase... Mne sa prihodilo niečo iné... Vnímaním prítomného okamžiku čas stráca svoju moc a prestáva existovať... A v tom mi výrazne pomohol pohľad cez fiktívny objektív, ktorý nosím stále zo sebou... Neskôr som sa s Feng Šuej stretla na Festivale ezoteriky v Prahe, kde profesor Dan Winter, ktorý vyučuje Feng Šuej a sakrálnu architektúru na Fakulte Architektúry v Paríži hovoril o vplyve jednotlivých materiálov na človeka, o geometrických a harmonických vzťahoch spojených so stredovekou architektúrou, o stavbách a posvätných stavbách, ktoré boli postavené podľa týchto princípov posvätnej geometrie.  Sedela som tam v úžase a počúvala a vedela som, že sa mi práve otvárajú brány do úžasného sveta energií a Feng Šuej. 

Keď som sa vrátila domov, hneď som sa prihlásila na kurz Feng Šuej. Krátko po kurze som začala pravidlá, ktoré som sa naučila 
aplikovať doma a v rodine a výsledky boli okamžité. Stačilo, aby som doma premaľovala červenú stenu, ktorá sa nachádzala v  juhovýchodnom sektore bohatstva na zemitý odtieň a nezmyselné a vysoké výdavky sa zastavili a naše príjmy sa zvýšili. Červená farba totiž symbolizuje oheň a oheň v sektore bohatstva spôsoboval, že nám doma doslova horeli financie. Napriek tomu, že sme veľa pracovali,  mali sme v JV sektore veľké akvárium, ktoré ak je správne umiestnené priaznivo ovplyvňuje financie, zároveň sme však mali v JV červenú stenu, takže nám horeli financie, čo sa prejavovalo zvýšenými často až nezmyselnými výdavkami. Tiež sme zistili, že akvárium, ktoré sa nachádzalo v juhovýchodnom sektore, keď nebolo vyčistené a premnožili sa v ňom riasy spôsobovalo to zastavenie príjmov. Faktúry síce boli vystavené, ale nikdo ich neplatil. Keď sme akvárium vyčistili akoby šibnutím čarovného prútika začali nabiehať úhrady za faktúry.  Mojej sestre, ktorej sa nedarilo nájsť pracovné uplatnenie v živote a tak menila jednu prácu za druhou som z obývačky odstránila stojace starožitné hodiny a nahradila ich obrazom vodného mlynu a do týždňa si našla oblasť realizácie, v ktorej je dodnes veľmi úspešná. Pokračovali mnohé ďalšie príklady a ja som nadšená pokračovala v štúdiu. Po získaní certifikátu som začala robiť poradenstvo pre svojich známych a priateľov a v krátkom čase som už mala toľko objednávok na poradenstvo, že som to nestíhala robiť popri práci. Vždy som túžila v živote robiť niečo, čo mi bude okrem financií prinášať aj vnútorné uspokojenie takže som urobila ten krok do neznáma a dala som v práci výpoveď. Rozhodla som sa venovať Feng Šuej naplno. 

Na mojej ceste za poznaním Feng Šuej ma inšpiroval tiež profesor Michel Vinogradoff a jeho seminár Feng Šuej a Čínska astrológia. Pochopila som hlbšie filozofiu východného sveta a rozhodla sa pokračovať v štúdiu Feng Šuej v Ázii. 
V Malajzii som absolvovala seminár u medzinárodne uznávanej lektorky Lillian Too v Inštitúte Feng Šuej. Urobila som skúšky a získala medzinárodný certifikát na túto prácu. Tým sa splnil môj sen, ktorý som mala od času, keď som si prečítala knižku od Lillian. Mojím snom bolo práve učiť sa Feng Šuej u Lillian Too. Veľmi ma oslovila jej múdrosť, entuziazmus a pozitívny prístup k životu. Som veľmi vďačná za túto skúsenosť a za osobné stretnutie s Lillian, lebo okrem učenia Feng Šuej nám odovzdala veľa múdrosti a cenných informácii. Na kurze som sa stretla s Feng Šuej poradcami z celého sveta a pochopila som, že toto úžasné účenie sa šíri do celého sveta.

Moje roky výskumu a štúdia Feng Šuej a energií ma priviedli k tomu, že teraz využívam dosiahnuté skúsenosti pri svojej práci poradkyne pri harmonizácii priestorov. Táto práca ma veľmi baví a prináša mi vnútorné uspokojenie nakoľko pomáha ľudom zlepšiť a zmeniť ich život, zbaviť sa mnohých problémov a zdokonaliť ich domáce či pracovné prostredie. Naučila som sa ako možno pracovať s energiou v priestore, ako možno meniť kvalitu tejto energie,  čo má priamy vplyv na harmóniu a rovnováhu v mnohých oblastiach života. Tiež považujem za veľmi dôležité prepojenie človeka s prostredím, v ktorom žije a spájanie jedinečnosti každého človeka s jeho prostredím.